Klatka.pl
Wiadomości z tagiem Intel  RSS
Huawei pokaże trzy laptopy, a w marcu nowego Kirina, telewizory, tablet i telefon

13.01.2021 0:29


Huawei MateBook
Huawei szykuje premiery swoich nowych urządzeń. Pierwsze trzy będą miały miejsce już dzisiaj, natomiast w marcu przyjdzie pora na drugą turę. Najpierw zobaczymy nowe laptopy.
Huawei nie zamierza zajmować się jedynie swoim konfliktem z obecną (jeszcze) administracją prezydenta USA. Chińska marka już dzisiaj pokaże aż trzy nowe laptopy Huawei MateBook. Premiera nie będzie jednak miała absolutnie nic wspólnego z trwającymi obecnie amerykańskimi targami CES. Na pewno możemy się spodziewać nowych MateBooków X oraz X Pro. Możliwe, że pojawi się też następca modelu 13 lub 14.  W przeciwieństwie do segmentu smartfonów, w kwestii elektroniki noszonej i laptopów amerykańskie sankcje nie spowodowały żadnych problemów. Microsoft został nawet pierwszą firmą ze zgodą na handel z Huaweiem.
Jednocześnie Chińczycy najprawdopodobniej potwierdzą, że pracują też nad kilkoma nowymi urządzeniami. Niektóre przecieki mówią, że od razu je zaprezentują, nie wydaje się to być jednak zbyt prawdopodobne. Najpewniej w marcu zobaczymy nowy układ Kirin 820E. Okazuje się, że do śmierci Kirinów jeszcze nie doszło. Możemy się też spodziewać nowych produktów z segmentu inteligentnych telewizorów. Zadebiutuje też nowy tablet i nowy składany Mate X. 
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

GeForce RTX 3060 i nowe gry z RTX i DLSS – nowości NVIDII na CES 2021

12.01.2021 18:34

NVIDIA - nowości CES 2021
O godzinie 18:00 czasu polskiego rozpoczęła się oficjalna konferencja NVIDII na wirtualnych targach CES 2021. Wśród zaprezentowanych nowości na pierwszy plan wysuwana się nowa karta graficzna GeForce RTX 3060 z 12 GB pamięci VRAM.

Nowe gry z obsługą RTX i DLSS


Konferencja NVIDII rozpoczęła się od omówienia gier, które już dzisiaj obsługują Ray Tracing. W tym momencie takich tytułów jest 36, w tym: Minecraft, Fortnite oraz Cyberpunk 2077. Wkrótce do tej listy dołączą nowe produkcje, między innymi: Outriders produkcji polskiego People Can Fly, Five Nights at Freddy's: Security Breach (w tym również DLSS), a także ciekawa platformówka o nazwie F.I.S.T. Poza tym Call of Duty: Black Ops Cold War zostanie wzbogacone o obsługę DLSS 2.0, czyli technikę poprawiającą wydajność w grach za sprawą sztucznej inteligencji.

NVIDIA - gry z Ray Tracingiem

Nowe monitory G-Sync z techniką Reflex


Kolejnym punktem na konferencji NVIDII były monitory z techniką Reflex, która pozwala na analizowanie opóźnień generowanych przez nasze akcesoria, ale też same monitory. Wkrótce do sprzedaży trafi 5 nowych modeli tego typu urządzeń, w tym między innymi:
  • Acer Predator XB273U NX (1440p, IPS, 240 Hz)
  • Asus ROG Swift PG279QM (1440p, IPS, 240 Hz)
  • Acer Predator X34 S (1440p, IPS, 180 Hz, 21:9)

NVIDIA GeForce RTX 3060


Zgodnie z plotkami jedną z najważniejszych prezentacji NVIDII na konferencji z okazji CES 2021 była nowa karta graficzna GeForce RTX 3060. Zieloni zapewniają, że jest ona w stanie dostarczyć wydajność, wystarczającą do grania z płynnością 60 klatek na sekundę, nawet z włączonymi Ray Tracingiem. Ma to być zasługa między innymi 12 GB pamięci VRAM GDDR6. Premiera zaplanowana jest na koniec lutego tego roku. Sugerowana cena detaliczna to 329 dolarów. 

NVIDIA GeForce RTX 3060

Mobilne grafiki dla graczy


Nie zabrakło również temu mobilnych układów graficznych dla graczy. W tym roku do sprzedaży trafią komputery przenośne, wyposażone w GPU Max-Q 3. Generacji, które obsługują między innymi Dynamic Boost 2.0, WhisperMode 2.0, Resizable BAR, a także DLSS. Z tego wszystkiego najważniejszą nowością jest Resizable BAR, które jest odpowiedzią NVIDII na AMD Smart Access Memory. W gruncie rzeczy technika sprowadza się do szybszej komunikacji między procesorem, a pamięcią karty graficznej, co przekłada się na wzrost wydajności.

NVIDIA - laptopy dla graczy RTX 3000
Wśród dostępnych modeli kart graficznych do laptopów będą między innymi: GeForce RTX 3060 (laptopy w cenach od 999 dolarów), GeForce RTX 3070 (laptopy w cenach od 1299 dolarów) oraz najmocniejszy układ, czyli GeForce RTX 3080, który dostępny będzie w laptopach dla graczy w cenie od 1999 dolarów.
 
 

Sztuczna inteligencja rozpozna cię na ulicy? SI to dla Polski wielka szansa

12.01.2021 18:30


Polityka rozwoju SI w Polsce
Godność człowieka i rozwój sztucznej inteligencji to temat dzisiejszej konferencji KRMC. Czy mamy się czego o obawiać? Jakie szanse daje sztuczna inteligencja, a jakie przynosi ryzyka?
„Polityka rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce”  we wrześniu 2020. To pierwszy w Polsce tak kompleksowo mówiący o SI dokument. Stanowi on oczywiście uzupełnienie między innymi Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, przenosi założenia planów Komisji Europejskiej w tym zakresie i założeń organizacji międzynarodowych. Przede wszystkim jednak jest to dokument „żywy”, którego twórcy od początku zakładają, że będzie się cyklicznie zmieniał. Nie można inaczej pisać o dziedzinie techniki, która rozwija się w takim tempie, jak SI.

Szpiegowanie Polaków przez SI? Marek Zagórski uspokaja


Polski dokument ma jeszcze jedną wyjątkową cechę. Zwykle w takich zapisach dużo miejsca poświęca się transparentności algorytmów czy etyce gromadzenia danych. W Polsce osią jest etyka, a konkretnie zachowanie godności człowieka – kwestia często pomijana w innych krajach.
Warto dodać, że podczas konferencji prasowej usłyszałam też wprost ważną obietnicę z ust Marka Zagórskiego. W Polsce nie będzie systemów najbardziej inwazyjnych, w tym stosujących masowe rozpoznawanie twarzy. Byłyby one niezgodne z RODO, a do tego zwyczajnie nieetyczne. Nie będzie też zgody na systemy ograniczające dostęp do świadczeń medycznych czy podnoszące kwoty ubezpieczeń na podstawie analizy danych o zdrowiu. To jedna z najczęstszych obaw, gdy mówimy o możliwościach praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji.
 
 
Z SI jest trochę jak z energią atomową. Można zasilić miasto bez generowania zanieczyszczeń, a można to miasto doszczętnie zniszczyć bombą. Dlatego też zapisy przewidują nadzór nad badaniami i dofinansowanie badań związanych z etyką SI. Poza tym w dokumencie znajdują się też zapisy prawne, standardy techniczne i zapisy umożliwiające współpracę międzynarodową. 

Kto stoi w miejscu, ten się cofa


Myślę że to powiedzenie najlepiej oddaje tempo rozwoju sztucznej inteligencji. Wystarczy przespać jeden szczegół, by zostać w tyle na lata. Ucierpi na tym gospodarka, edukacja, współpraca międzynarodowa, a obywatelom lepsze jutro przejdzie koło nosa. Polityka rozwoju SI ma do tego nie dopuścić. Plan zakłada, że wdrożenie zasad dotyczących SI może zwiększyć dynamikę PKB nawet o 2,65 pp w każdym roku.
Na początek dobra wiadomość dla tych, którzy pokochali pracę zdalną. W działaniach społecznych „Polityka rozwoju SI w Polsce” zakłada dostosowanie prawa do pracy zdalnej, szczególnie w zawodach kreatywnych. Programy ułatwiające przekwalifikowanie się na zawód związany z SI będą traktowany priorytetowo. Ponadto rząd będzie zachęcał zagranicznych specjalistów do zamieszkania w Polsce, a społeczeństwo do podnoszenia kompetencji cyfrowych.
Spokojnie, nie stracimy pracy przez sztuczną inteligencję. Oczywiście wiele zawodów zostanie uzupełnionych lub zastąpionych maszynami, ale to nie znaczy, że tysiące osób wylądują na bruku. Według przewidywań Gartnera za każde 100 zrobotyzowanych miejsc pracy powstanie nawet 130 miejsc pracy dla specjalistów lub w zupełnie nowych zawodach, bardziej prestiżowych i lepiej płatnych. W Polsce jest już 500 tysięcy osób pracujących z SI, w najbliższych latach będziemy potrzebować jeszcze przynajmniej 200 tysięcy. Podczas konferencji prasowej KPRM padła nawet wzmianka o e-rezydencji.
Powiązane ze społeczeństwem są też działania na rzecz biznesu. Przedsiębiorcy parający się sztuczną inteligencją mogą liczyć na nowe ułatwienia zachęty podatkowe i szkolenia kadry na każdym szczeblu. Z drugiej strony będzie bardziej ścisła weryfikacja, czy firma naprawdę zajmuje się SI, czy tylko się tak przechwala. Powstaną również prawne i organizacyjne ramy dla testowania SI, choćby w autonomicznych samochodach.
Tu dochodzimy do pewnego paradoksu. Polska jest widziana jako kraj szybko nadrabiający straty, chętnie przyjmujący nowe technologie i kształcący dobrych absolwentów kierunków naukowo-technicznych. Mimo tego Polacy ufają SI jeszcze mniej, niż Czesi i Węgrzy, publikacji naukowych z tego zakresu również tworzymy niewiele. To bardzo dziwne w kraju, którego gospodarka w 46% bazuje na przepływie danych.

Bez nauki jak bez ręki


Na tym polu niczego nie osiągniemy bez zmian w systemie edukacji. Im wcześniej, tym lepiej. Polityka wdrażania SI w Polsce zakłada między innymi mikrogranty na tworzenie zupełnie nowych narzędzi dydaktycznych. Powstaną również nowe kierunki związane z SI, przy czym będą to nie tylko kierunki techniczne. Sztuczna inteligencja może pomóc nam w wielu innych dziedzinach, od podpowiadania decyzji finansowych po odszyfrowanie wymarłych języków.
Polityka zakłada również ułatwienia dla firm obejmujących patronatami klasy o profilach przydatnych przy rozwijaniu SI. Rząd będzie też pracował nad zniesieniem barier, które utrudniają badania naukowe nad SI.
Sektor publiczny jest prowodyrem zmian, ale także beneficjentem. Nowa polityka wdrożenia SI zakłada między innymi obsługę zamówień publicznych przez oprogramowanie. Do listy obietnic trzeba dopisać również transparentność algorytmów obsługujących sektor publiczny i szersze udostępnianie danych publicznych (nareszcie!). To ostatnie ma być zachętą do tworzenia nowych modeli i rozwiązywania problemów.
 

Źródło: www.telepolis.pl

Mobilne procesory dla graczy, grafiki RDNA 2 w laptopach - nowości AMD na CES 2021

12.01.2021 17:52

AMD CES 2021 - nowości
Chwilę po godzinie 17:00 czasu polskiego rozpoczęła się oficjalna konferencja AMD z okazji tegorocznych targów CES 2021, które odbywają się w całości w Internecie. Czerwoni pokazali całą gamę nowych produktów, przygotowanych na ten rok. Wśród nich znalazły się między innymi procesory i karty graficzne.
Konferencja rozpoczęła się od kilku słów na temat wyzwań, które stoją przed firmami technologicznymi w związku panującą pandemią koronawirusa. Prezes AMD – Lisa Su – przekonywała, że z powodu wydarzeń na świecie dzisiaj jeszcze większe znaczenie odgrywają wydajne komputery tak w rozwiązaniach profesjonalnych, jak i rozgrywce, czyli grach. Po tym końcu przyszła pora na to, co najbardziej interesuje zwykłych użytkowników, czyli nowe urządzenia i rozwiązania.

Nowe procesory mobilne AMD Zen 3


Pierwszą nowością są nowe procesory AMD z architekturą Zen 3. Do tej pory w sprzedaży dostępne były tylko modele dedykowane komputerom stacjonarnym. Teraz Czerwoni poszerzają swoje portfolio o modele dedykowane wydajnym laptopom. Najmocniejszym modele w ofercie jest AMD Ryzen 7 5800U z 8 rdzeniami i 16 wątkami. Według AMD jest on nie tylko wydajniejszy od konkurencyjnych układów Intela (Core i7-1185G7), ale także charakteryzuje się energooszczędnością, która pozwala nawet na 21 godzin oglądania filmów. Przynajmniej według zapewnień Czerwonych.

AMD Ryzen 7 5800U
Oprócz tego AMD zaprezentowało procesory mobilne, stworzone z myślą o graczach. Te zostały oznaczone jako HX. W ofercie dostępne będą między innymi modele Ryzen 9 5900HX oraz Ryzen 9 5980HX. Oba wyposażone są w 8 rdzeni i 16 wątków, 20 MB pamięci cache (L2+L3), a taktowanie w trybie Boost wynosi kolejno 4,6 oraz 4,8 GHz. W obu przypadkach TDP wynosi 45 W+. Czerwoni zapewniają, że układy są najlepszym, co mogą wybrać gracze w przypadku laptopów. Ryzen 9 5900HX według nich wypada od 13 do nawet 35% wydajniej w grach od Core i9-10980HK. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mieli okazję przekonać się o tym na własnej skórze. Nowe układy będą konkurować z , które pokazano wczoraj.

AMD Ryzen 9 5900HX procesor

Nowości AMD dla graczy


Niestety, chociaż AMD powiedziało kilka słów na temat sprzętów dedykowanych graczom, to zabrakło szczegółów. Wiemy jedynie, że w tym roku do sprzedaży trafią laptopy z mobilnymi kartami AMD Radeon z architekturą RDNA2. Czerwoni pokazali krótką zapowiedź, na której mogliśmy zobaczyć grę DiRT 5, odpaloną w rozdzielczości 1440p z wysokimi ustawieniami graficznymi. Lisa Su zapewniła, że gra działa z płynnością ponad 60 klatek na sekundę. Musimy jej wierzyć na słowo, bo na ekranie zabrakło licznika fps-ów.

AMD RDNA2 - mobilne karty graficzne Radeon

Co jeszcze pokazało AMD?


Poza tym AMD - ustami Lisy Su - powiedziało jeszcze o technologiach Czerwonych, wykorzystywanych w przemyśle filmowym, a także w profesjonalnym sporcie, np. w Formule 1, głównie we współpracy z zespołem Mercedesa. Oprócz tego mieliśmy okazję posłuchać przedstawicieli kilku partnerów Czerwonych, w tym Microsoftu oraz Lenovo. Nie zabrakło również kilku słów na temat procesorów wykorzystywanych w serwerach oraz superkomputerach. Wkrótce AMD wprowadzi 3. generację procesorów EPYC, ale znowu była to jedynie krótka zapowiedź, przy której nie poznaliśmy żadnych szczegółów. Czerwoni ograniczyli się jedynie do zapowiedzi, że ihc układy będą znacząco wydajniejsze od konkurencyjnych modeli Intel Xeon.
 

Źródło: www.telepolis.pl

Xiaomi RedmiBook Pro - nadchodzi nowy laptop z procesorami Intel Tiger Lake-H35

12.01.2021 17:39

Xiaomi RedmiBook Pro
Xiaomi jako jeden z pierwszych producentów zapowiedział laptopa wyposażonego w nowe procesory Intel Tiger Lake-H. Trafią one do nadchodzącego modelu RedmiBook Pro.
Zapowiedź nowego RedmiBook Pro pojawiła się w chińskim serwisie Weibo. Producent opublikował grafikę, w której potwierdza, że nowy laptop zostanie wyposażony w nowe procesor Intel Core 11 generacji i... to by było w zasadzie na tyle potwierdzonych informacji. Urządzenie ma zostać zaprezentowane w lutym, podczas specjalnego wydarzenia, więc wtedy z pewnością dowiemy się więcej na jego temat nieco więcej.
Biorąc pod uwagę, że w zapowiedzi mowa o wydajnych procesorach z serii H, spodziewamy się, że nowy laptop będzie pozycjonowany przede wszystkim jako stacja robocza do zastosowań multimedialnych. Czyniłoby to z niego ciekawą i - miejmy nadzieję - tańszą alternatywę m.in. dla urządzeń z serii MacBook Pro oraz Dell XPS. Czy tak rzeczywiście będzie? Przekonamy się niebawem.

Źródło: www.telepolis.pl

Sztuczna inteligencja w Polsce ma służyć gospodarce i administracji

12.01.2021 16:26

Sztuczna inteligencja w Polsce ma służyć krajowej gospodarce i administracji - ocenił sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski podczas wtorkowej konferencji poświęconej polityce rozwoju sztucznej inteligencji (AI) w Polsce. Dokument przyjęła już Rada Ministrów.

Tagi: Intel
Źródło: www.wnp.pl

Samsung Exynos 2100 już oficjalnie. Mocny konkurent Snapdragona 888

12.01.2021 15:46


Samsung Exynos 2100 już oficjalnie. Mocny konkurent Snapdragona 888
Po wielu dniach przecieków i zapowiedzi Samsung zaprezentował swój najnowszy chipset mobilny przeznaczony dla tegorocznych flagowych smartfonów – Exynos 2100. Jest to zarazem koreańska odpowiedź na Snapdragona 888.
Exynos 2100 to układ SoC wykonany w procesie technologicznym 5 nm EUV. Główny, najbardziej wydajny rdzeń CPU to Cortex-X1 o taktowaniu do 2,9 GHz, trzy kolejne mocne rdzenie bazują na technologii Cortex-A78, a cztery energooszczędne – Cortex-A55. Producent zachwala, że to połączenie zapewnia wydajność o 30% większą niż rdzenie w układzie Exynos 990. Podobny schemat CPU wykorzystał Qualcomm w swoim Snapdragonie 888, jednak Samsung wybrał inny GPU – Mali-G78. Tu z kolei przyrost mocy w porównaniu do poprzedniej generacji wynosi aż 40%.
 
Już samo przejście z litografii poprzedniej generacji 7 nm do 5 nm ma zapewnić o 10% większą wydajność oraz o 20% niższe zużycie energii. Nowy SoC Samsunga w lepszy sposób ma również wykorzystywać pamięć podręczną i zarządzać procesami. 
 
Niezbędnym w dzisiejszych czasach elementem jest wbudowany modem 5G, który w Exynosie 2100 obsługuje zarówno sieci w zakresach poniżej 6 GHz, jak i fale milimetrowe.  W tych pierwszych smartfon będzie w stanie osiągnąć prędkość do 5,1 Gbps, a w mmWave – nawet 7,35 Gbps.
Exynos 2100 został również wyposażony w nową trójrdzeniową jednostkę sztucznej inteligencji NPU, która może realizować do 26 bilionów operacji na sekundę (TOPS) przy ponad dwukrotnie większej wydajności energetycznej w porównaniu z poprzednią generacją.
By zapewnić odpowiedni czas pracy, producent zastosował w Exynosie 2100 zaawansowane rozwiązanie AMIGO, która ma wydłużać żywotność baterii poprzez optymalizację zużycia energii przez CPU, GPU oraz inne procesory wchodzące w skład chipsetu. 
 
Exynos 2100 SoC obsługuje pamięć RAM w standardzie LPDDR5 oraz pamięć wewnętrzną UFS 3.1 i UFS 2.1. Układ przygotowany jest też do współpracy z aparatami o rozdzielczości do 200 Mpix. Może obsługiwać do sześciu matryc aparatów, w tym cztery z nich w tym samym czasie.
Pierwszymi smartfonami z układem Exynos 2100 będzie najprawdopodobniej seria Samsung Galaxy S21.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Procesory Intel Rocket Lake przyniosą 19% wzrost wydajności IPC

12.01.2021 8:38

Intel Rocket Lake
Intel oficjalnie zapowiedział nowe procesory z serii Rocket Lake. Chociaż nadal są one produkowane z wykorzystaniem litografii 14 nm, to wprowadzają zupełnie nową architekturę, która przynosi 19-procentowy wzrost wydajności IPC.
Wczoraj wieczorem (11 stycznia) odbyła się oficjalna konferencja Intela z okazji online'owych targów CES 2021. Głównym daniem, zaserwowanym przez Niebieskich, były do laptopów gamingowych. Oprócz tego Intel zapowiedział też kolejne układy desktopowe. Najpierw do sprzedaży trafią modele Rocket Lake, które na sklepowych półkach pojawią się pierwszym kwartale 2021 roku. Nieco później, ale jeszcze w tym roku zobaczymy modele z serii Alder Lake. Co dzisiaj już o nich wiemy?

Procesory Intel Rocket Lake - wciąż 14 nm, ale nowa architektura


W pierwszym kwartale 2021 roku do sprzedaży trafią procesory Intel Core z serii Rocket Lake. Te nadal będą produkowane z wykorzystaniem litografii 14 nm, ale Niebiescy zapowiedzieli zupełnie nową architekturę. Ta przyniesie, według zapowiedzi, 19-procentowy wzrost wydajności IPC z generacji na generację. Flagowym modelem będzie Intel Core i9-11900K, czyli układ 8-rdzeniowy i 16-wątkowy o taktowaniu Turbo do 5,3 GHz na jednym rdzeniu lub 4,8 GHz na wszystkich rdzeniach. Nowa platforma obsługuje standard PCI-Express 4.0 (do 20 linii) i pomimo wprowadzenia chipsetów z serii 500, będzie kompatybilna z aktualnymi modelami płyt głównych z serii 400 (poza H410 i B460).

Intel Core i9-11900K Rocket Lake

Intel Alder Lake - 10 nm i rewolucyjna konstrukcja?


Kolejna, 12. generacja procesorów Intela otrzymała nazwą Alder Lake i zadebiutuje ona jeszcze w tym roku. Architektura przyniesie pewnego rodzaju rewolucję, ponieważ będzie pierwszą, desktopową w ofercie Intela w litografii 10 nm SuperFin. Chociaż na ten moment nie znamy wielu szczegółów, to procesory Alder Lake mogą mieć hybrydową budowę, która w ramach jednego układu łączy rdzenie o wysokiej wydajności i energooszczędne. Podobnie od wielu lat wygląda to w przypadku rynku mobilnego i procesorów ARM.
 

Tagi: ARM, CES, Intel, iOS, PCI, IEM, Laptop
Źródło: www.telepolis.pl

Intel zaprezentował mobilne układy Core H35 do laptopów gamingowych

12.01.2021 7:50

Intel Core H35 - CES 2021
W trakcie wieczornej konferencji z okazji CES 2021 firma Intel zaprezentowała nowe procesory mobilne Core H35, które przeznaczone są do wydajnych laptopów, w tym modeli gamingowych.
Wczoraj wieczorem odbyła się konferencja Intela z okazji wirtualnych targów CES 2021. W jej trakcie Niebiescy zaprezentowali nową serię mobilnych procesorów 11. generacji o nazwie Core H35. To wydajne jednostki, które wykorzystywane będą do budowy wydajnych laptopów dla graczy o grubości zaledwie 16 mm. Tak przynajmniej zapewnia Intel.

Intel Core H35 - trzy mobilne procesory do laptopów gamingowych


W sumie Intel zaprezentował trzy procesory z serii Core H35. Wszystkie to jednostki 4-rdzeniowe i 8-wątkowe, których TDP wynosi 35 W. Podstawowe różnice polegają na taktowaniu bazowym oraz w trybie Turbo. Najmocniejszym układem jest Core i7-11375H Special Edition, którego standardowy zegar ustawiono na 3,3 GHz, ale w razie potrzeby może się on rozpędzić nawet do 5,0 GHz dla pojedynczego rdzenia. Kolejny model to Core i7-11370H, w przypadku którego obniżono taktowanie w Turbo do 4,8 GHz. Ostatnia konstrukcja to Core i7-11300H, który osiąga 3,1 GHz bazowo i maksymalnie 4,4 GHz w trybie Boost dla pojedynczego rdzenia.

Intel Core H35 - specyfikacja procesorów
Intel zapowiedział, że jeszcze w tym kwartale do oferty trafi mocniejsza jednostka z 8 fizycznymi rdzeniami. Póki co jednak nie znamy żadnych szczegółów. Układy z serii Core H35 trafiły już do pierwszych laptopów. W sumie zaprezentowany 40 modeli taki firm, jak Asus, Acer czy też MSI. Wszystkie procesory Core H35 obsługują pamięci DDR4 o taktowaniu do 3200 MHz oraz LPDDR4/x o taktowaniu do 4266 MHz. Wspierają też PCI-Express 4.0, technikę Resizable BAR oraz Thunderbolt 4.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

TCL 20 5G i TCL 20 SE debiutują na CES 2021

11.01.2021 21:03


TCL 20 5G i TCL 20 SE  premiera CES 2021
Firma TCL zaprezentowała kilka mobilnych nowości podczas trwających tym razem w świecie wirtualnym targów CES 2021. To smartfony TCL 20 5G i TCL 20 SE oraz słuchawki bezprzewodowe TCL MOVEAUDIO S600.

TCL 20 5G


TCL 20 5G to smartfon o wymiarach 166,2 x 76,8 x 9,1 mm i masie 206 g, wyposażony w 6,67-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli. W ekranie wycięto mały otwór na obiektyw przedniego aparatu fotograficznego o rozdzielczości 8 Mpix (f/2.0). Trzy kolejne aparaty znalazły się na tylnym panelu: 48 Mpix f/1.8 + 8 Mpix f/2.2 (ultraszerokokątny) + 2 Mpix f/2.4 (makro).
 
 
Wewnątrz obudowy pracuje chipset Qualcomm Snapdragon 690 z modemem 5G, wspierany przez 6 GB RAM-u i 128 lub 256 GB pamięci masowej, rozszerzalnej o dodatkowe 256 GB za pomocą kart pamięci microSD. Na wyposażeniu jest 5G do 2,7 Gb/s, Wi-Fi ac, Bluetooth 5.1 i NFC. Całość zasilana jest akumulatorem o pojemności 4500 mAh z szybkim ładowaniem 18 W i pracuje pod kontrolą systemu Android 10, z obietnicą aktualizacji do Androida 11.
TCL 20 5G tył bok przód
TCL 20 5G kosztuje w Europie 299 euro (1355 zł).

TCL 20 SE


Drugi przedstawiciel nowej rodziny smartfonów firmy TCL ma wymiary 172,08 x 77,14 x 9,1 mm i waży 206 g. Tu ekran ma przekątną 6,82 cala i rozdzielczość 720 x 1640 pikseli, natomiast obiektyw przedniego aparatu o rozdzielczości 8 Mpix lub 16 Mpix (zależnie od rynku) mieści się w wycięciu w kształcie kropli wody. Przedni zestaw fotograficzny ma taką konfigurację: 16 Mpix f/1.8 (na wybranych rynkach 48 Mpix f/2.0) + 5 Mpix f/2.2 (ultraszerokokątny) + 2 Mpix f/2.4 (makro) + 2 Mpix f/2.4 (czujnik głębi). Do tego Snapdragon 460, 4 GB RAM-u i 64 lub 128 GB pamięci masowej (jest też slot microSD). TCL 20 SE jest zasilany akumulatorem o pojemności 5000 mAh i pracuje pod kontrolą systemu Android 11.
TCL 20 SE przód bok tył
TCL 20 SE trafi do sprzedaży przed końcem tego miesiąca z ceną od 149 euro (675 zł).

TCL MOVEAUDIO S600


Firma TCL pokazała również słuchawki bezprzewodowe MOVEAUDIO S600. Mają one hybrydowy system ANC (aktywna redukcja hałasu), ENC, inteligentne wykrywanie noszenia oraz odporność na wodę i pyły na poziomie IP54. W każdej słuchawce mieści się bateria o pojemności 55 mAh, natomiast dodatkowy akumulator 500 mAh został umieszczony w etui ładującym. Słuchawkami możemy sterować za pomocą gestów, a ze smartfonem (lub innym urządzeniem) połączymy je za pomocą Bluetooth 5.0.
TCL MOVEAUDIO S600
Słuchawki TCL MOVEAUDIO S600 trafią do sprzedaży w lutym tego roku z ceną 149 euro (675 zł).
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Starsze wiadomości »
reklama
Klatka.pl
Kontakt z nami