Klatka.pl
Wiadomości z tagiem Polska  RSS
Ipla i programy Polsatu znikają z platformy Vod.pl. „Zakończyła się umowa”

12.01.2021 20:43

Z należącego do Ringier Axel Springer Polska serwisu Vod.pl zostały wycofane treści przez stację Polsat oraz platformę Ipla. Obie strony wyjaśniają, że umowa została zakończona za porozumieniem stron.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Sztuczna inteligencja rozpozna cię na ulicy? SI to dla Polski wielka szansa

12.01.2021 18:30


Polityka rozwoju SI w Polsce
Godność człowieka i rozwój sztucznej inteligencji to temat dzisiejszej konferencji KRMC. Czy mamy się czego o obawiać? Jakie szanse daje sztuczna inteligencja, a jakie przynosi ryzyka?
„Polityka rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce”  we wrześniu 2020. To pierwszy w Polsce tak kompleksowo mówiący o SI dokument. Stanowi on oczywiście uzupełnienie między innymi Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, przenosi założenia planów Komisji Europejskiej w tym zakresie i założeń organizacji międzynarodowych. Przede wszystkim jednak jest to dokument „żywy”, którego twórcy od początku zakładają, że będzie się cyklicznie zmieniał. Nie można inaczej pisać o dziedzinie techniki, która rozwija się w takim tempie, jak SI.

Szpiegowanie Polaków przez SI? Marek Zagórski uspokaja


Polski dokument ma jeszcze jedną wyjątkową cechę. Zwykle w takich zapisach dużo miejsca poświęca się transparentności algorytmów czy etyce gromadzenia danych. W Polsce osią jest etyka, a konkretnie zachowanie godności człowieka – kwestia często pomijana w innych krajach.
Warto dodać, że podczas konferencji prasowej usłyszałam też wprost ważną obietnicę z ust Marka Zagórskiego. W Polsce nie będzie systemów najbardziej inwazyjnych, w tym stosujących masowe rozpoznawanie twarzy. Byłyby one niezgodne z RODO, a do tego zwyczajnie nieetyczne. Nie będzie też zgody na systemy ograniczające dostęp do świadczeń medycznych czy podnoszące kwoty ubezpieczeń na podstawie analizy danych o zdrowiu. To jedna z najczęstszych obaw, gdy mówimy o możliwościach praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji.
 
 
Z SI jest trochę jak z energią atomową. Można zasilić miasto bez generowania zanieczyszczeń, a można to miasto doszczętnie zniszczyć bombą. Dlatego też zapisy przewidują nadzór nad badaniami i dofinansowanie badań związanych z etyką SI. Poza tym w dokumencie znajdują się też zapisy prawne, standardy techniczne i zapisy umożliwiające współpracę międzynarodową. 

Kto stoi w miejscu, ten się cofa


Myślę że to powiedzenie najlepiej oddaje tempo rozwoju sztucznej inteligencji. Wystarczy przespać jeden szczegół, by zostać w tyle na lata. Ucierpi na tym gospodarka, edukacja, współpraca międzynarodowa, a obywatelom lepsze jutro przejdzie koło nosa. Polityka rozwoju SI ma do tego nie dopuścić. Plan zakłada, że wdrożenie zasad dotyczących SI może zwiększyć dynamikę PKB nawet o 2,65 pp w każdym roku.
Na początek dobra wiadomość dla tych, którzy pokochali pracę zdalną. W działaniach społecznych „Polityka rozwoju SI w Polsce” zakłada dostosowanie prawa do pracy zdalnej, szczególnie w zawodach kreatywnych. Programy ułatwiające przekwalifikowanie się na zawód związany z SI będą traktowany priorytetowo. Ponadto rząd będzie zachęcał zagranicznych specjalistów do zamieszkania w Polsce, a społeczeństwo do podnoszenia kompetencji cyfrowych.
Spokojnie, nie stracimy pracy przez sztuczną inteligencję. Oczywiście wiele zawodów zostanie uzupełnionych lub zastąpionych maszynami, ale to nie znaczy, że tysiące osób wylądują na bruku. Według przewidywań Gartnera za każde 100 zrobotyzowanych miejsc pracy powstanie nawet 130 miejsc pracy dla specjalistów lub w zupełnie nowych zawodach, bardziej prestiżowych i lepiej płatnych. W Polsce jest już 500 tysięcy osób pracujących z SI, w najbliższych latach będziemy potrzebować jeszcze przynajmniej 200 tysięcy. Podczas konferencji prasowej KPRM padła nawet wzmianka o e-rezydencji.
Powiązane ze społeczeństwem są też działania na rzecz biznesu. Przedsiębiorcy parający się sztuczną inteligencją mogą liczyć na nowe ułatwienia zachęty podatkowe i szkolenia kadry na każdym szczeblu. Z drugiej strony będzie bardziej ścisła weryfikacja, czy firma naprawdę zajmuje się SI, czy tylko się tak przechwala. Powstaną również prawne i organizacyjne ramy dla testowania SI, choćby w autonomicznych samochodach.
Tu dochodzimy do pewnego paradoksu. Polska jest widziana jako kraj szybko nadrabiający straty, chętnie przyjmujący nowe technologie i kształcący dobrych absolwentów kierunków naukowo-technicznych. Mimo tego Polacy ufają SI jeszcze mniej, niż Czesi i Węgrzy, publikacji naukowych z tego zakresu również tworzymy niewiele. To bardzo dziwne w kraju, którego gospodarka w 46% bazuje na przepływie danych.

Bez nauki jak bez ręki


Na tym polu niczego nie osiągniemy bez zmian w systemie edukacji. Im wcześniej, tym lepiej. Polityka wdrażania SI w Polsce zakłada między innymi mikrogranty na tworzenie zupełnie nowych narzędzi dydaktycznych. Powstaną również nowe kierunki związane z SI, przy czym będą to nie tylko kierunki techniczne. Sztuczna inteligencja może pomóc nam w wielu innych dziedzinach, od podpowiadania decyzji finansowych po odszyfrowanie wymarłych języków.
Polityka zakłada również ułatwienia dla firm obejmujących patronatami klasy o profilach przydatnych przy rozwijaniu SI. Rząd będzie też pracował nad zniesieniem barier, które utrudniają badania naukowe nad SI.
Sektor publiczny jest prowodyrem zmian, ale także beneficjentem. Nowa polityka wdrożenia SI zakłada między innymi obsługę zamówień publicznych przez oprogramowanie. Do listy obietnic trzeba dopisać również transparentność algorytmów obsługujących sektor publiczny i szersze udostępnianie danych publicznych (nareszcie!). To ostatnie ma być zachętą do tworzenia nowych modeli i rozwiązywania problemów.
 

Źródło: www.telepolis.pl

Nexera kupuje światłowody świętokrzyskiej Symetry

12.01.2021 15:28


Nexera Symetra sieć światłowodowa zakup
Nexera, hurtowy operator telekomunikacyjny o dużej skali, rozwija swoją sieć światłowodową. Jednym z tego przejawów jest zakup infrastruktury od świętokrzyskiego operatora Symetra.

28 grudnia 2020 roku Nexera zakupiła sieć światłowodową zlokalizowaną w województwie świętokrzyskim: w Busku-Zdroju, Pińczowie i miejscowościach ościennych. W wyniku podpisanej umowy, infrastruktura Nexery została rozszerzona o ponad 94 kilometry sieci światłowodowej, w zasięgu której znajduje się niemal 5000 gospodarstw domowych. Co ważne, dotychczasowi abonenci nadal będą mogli korzystać z usług telekomunikacyjnych oferowanych przez Symetrę.
 
 
Realizujemy obecnie ważny dla Polski projekt budowy światłowodowej sieci dostępowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, ale nasze ambicje sięgają dalej. Sieć budowaną z wykorzystaniem środków publicznych, rozszerzamy dzięki środkom własnym. W roku 2020 zrealizowaliśmy trzy transakcje zakupu światłowodowych sieci FTTH zapewniających łącznie dostęp do ponad 25 000 gospodarstw domowych. Potwierdza to, że innowacyjne modele współpracy z dotychczasowymi właścicielami kupowanych przez nas sieci, pozwalające im nadal współpracować z nami jako detaliczny operator wirtualny albo całkowicie zakończyć dotychczasową działalność, sprawdzają się. W 2020 roku przeprowadziliśmy transakcje w obu tych modelach, co pozytywnie nastraja nas na działania w roku 2021. W najbliższych latach planujemy zapewnić ponad milionowi gospodarstw domowych dostęp do światłowodowej sieci Nexery, a tym samym umożliwić szeroki wybór ofert naszych partnerów detalicznych. Będziemy do tego celu dążyć nie tylko poprzez budowę sieci, ale też poprzez nabywanie i integrację istniejącej infrastruktury. Zakup sieci od Symetry jest potwierdzeniem konsekwentnej realizacji tej strategii i istotnym krokiem przybliżającym nas do celu.

– powiedział Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu Nexery
Transakcja została zrealizowana w nowatorskim na rynku, korzystnym dla obu stron modelu. Nexera poszerzyła zasięg swojej infrastruktury sieciowej, a Symetra będzie mogła skoncentrować się na rozwoju sprzedaży usług detalicznych jako swoim wiodącym obszarze działalności biznesowej.
Internet w Regionie Świętokrzyskim
Zgodnie z wynikami badania #RegionyNexery2020, wykorzystanie Internetu w Regionie Świętokrzyskim systematycznie wzrasta. W związku z tym, rosną również oczekiwania mieszkańców w zakresie szybkości i jakości łącza. Jak pokazuje badanie Nexery, ponad 63% badanych z Regionu Świętokrzyskiego jest zadowolonych z posiadanego łącza, jednak ponad połowa (51%) korzystających z Internetu w domu rozważa zwiększenie jego prędkości. To wzrost o 22 p.proc. względem 2019 roku. Aktualnie 54% mieszkańców Regionu deklaruje, że w ich lokalizacji jest dostępny światłowód, a 46% z nich ze światłowodu korzysta.
Mieszkańcy, firmy oraz wszystkie instytucje, które znajdują się w zasięgu sieci Nexery, mają możliwość dostępu do Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Szkoły i jednostki edukacyjne zlokalizowane w zasięgu sieci Nexery z szerokopasmowego łącza mogą korzystać bezpłatnie.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

BenQ ZOWIE XL2540K to nowy monitor dla graczy, który można już kupić w Polsce

12.01.2021 12:57


BenQ Zowie XL2540K monitor dla graczy w Polsce
BenQ Zowie XL2540K to kolejny przedstawiciel nowej serii monitorów dla graczy z odświeżaniem 240 Hz, wyposażony w szybką matrycę o przekątnej 24,5 cala i rozdzielczości FullHD. Monitor można już kupić w Polsce.

BenQ ZOWIE XL2540K to kolejny monitor z najnowszej generacji monitorów e-sportowych ZOWIE XL-K. Urządzenie wyposażono w nowej generacji, szybszą matową matrycę TN FullHD (1920 x 1080 pikseli) o jasności 320 nitów i kontraście 1000:1. Przekątna matrycy wynosi 24,5” co daje wielkość pikseli na poziomie 0,283 mm. Nowy monitor wyposażony jest w funkcję XLSetting To Share, umożliwiającą szybkie zapisywanie profilu własnych ustawień i udostępnianie go członkom zespołu, innym graczom, znajomym czy fanom. Obsługę funkcji wspomaga bardzo prosty interfejs. Wymiana profili ustawień dostępna jest tylko w monitorach nowej generacji ZOWIE XL-K.
 
 
Nowe wzornictwo i zmniejszona podstawa, w porównaniu z poprzednimi monitorami XL, umożliwia większą elastyczność w dostosowywaniu wzajemnego rozmieszczenia na blacie stołu monitora, klawiatury i podkładki pod mysz, tak by zapewnić jak największą wygodę i swobodę ruchów w trakcie gry. Nowa podstawa i kolumna umożliwiają także precyzyjną i płynną regulację pochylenia i wysokości ekranu z „pamięcią” 14 poziomów wskazywanych dobrze widocznym markerem, co zapewnia powtarzalność ustawień. Duży zakres regulacji pochylenia matrycy do przodu i do tyłu (-5°+23°) oraz o 45° w prawo i w lewo, a także obrót ekranu o 90° (pivot) do pozycji pionowej ułatwiają dobór najlepszego dla gracza położenia ekranu. Wygodny uchwyt do przenoszenia monitora i sztywna rama dobrze chroni boki ekranu, co jest bardzo przydatne podczas transportu monitora w trakcie turniejów czy wydarzeń LAN party czy BYOC.
BenQ ZOWIE XL2540K regulacja
Monitor BenQ ma 20 stopniową regulację jaskrawości (jasności) kolorów, dostępną w nowym, usprawnionym menu ekranowym (OSD), co pozwalana szybkie i powtarzalne ustawienie jaskrawości (jasności) kolorów, dostosowanej do indywidualnych przyzwyczajeń i preferencji gracza oraz konkretnej gry. Opcjonalnie dokupić można regulowaną osłonę ekranu, która ułatwia skoncentrowanie się na grze i dodatkowo eliminuje wpływ oświetlenia zewnętrznego na jakość obrazu.
BenQ ZOWIE XL2540K profil
Opcjonalnie dokupić można również S-Switch, nowy przełącznik wyposażony w pięć przycisków, co umożliwia dostosowanie i zapis w jego pamięci ustawień konfiguracyjnych monitora dedykowanych różnym grom czy pracy. Płynne przełączanie pomiędzy zapamiętanymi ustawieniami monitora jest szybkie i proste, także w trakcie gry. Zapisane w pamięci ustawienia można łatwo przenieść i wykorzystać na innym monitorze, na przykład na treningu czy turnieju e-sportowym.

BenQ ZOWIE XL2540K specyfikacja

Dostępność i cena


Monitor BenQ ZOWIE XL2540K można już kupić w Polsce. Dystrybutorami monitorów ZOWIE w Polsce są firmy AB S.A., Action S.A., ALSO Polska oraz ED System Polska Sp. z o.o. Sugerowana cena detaliczna urządzenia wynosi 1579 zł.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Ciech inwestuje w zapobieganie awariom

12.01.2021 12:16

W zakładach sodowych Ciech Soda Polska wdrożono system do nadzoru linii produkcyjnych. Ma on m.in. poprawić zarządzanie produkcją i wyeliminować możliwe usterki.

Tagi: Linux, WD, Rząd, Polska
Źródło: www.wnp.pl

Imperatory WP 2020 – zagłosuj i wygraj 5 tys. zł! Masz czas do 15 stycznia

12.01.2021 3:51

Najważniejsze trendy, genialne produkty, przełomowe technologie. Imperatory WP 2020 to plebiscyt, podsumowujący miniony rok w świecie technologii. Swoje propozycje przedstawiają czołowi eksperci z branży, ale decydujący głos należy do Czytelników i Widzów Wirtualnej Polski. Skąd w ogóle pomysł na podsumowanie tego, co najważniejsze w świecie technologii? Wbrew pozorom nie jest on nowy. I nie&...

Źródło: feedproxy.google.com

Bany na Twitterze? Ministerstwo Sprawiedliwości forsuje ustawę o ochronie wolności słowa w internecie

11.01.2021 12:58


Bany na Twitterze? Ministerstwo Sprawiedliwości forsuje ustawę o ochronie wolności słowa w internecie
Ostatnie wydarzenia związane z usuwaniem z Twittera I Facebooka użytkowników oskarżanych do podżeganie do przemocy, w tym prezydenta USA Donalda Trumpa, a także restrykcje wobec Parlera, wywołały sporo kontrowersji. Ożywiły też polskich polityków z rządowych kręgów, którzy przekonują do konieczności wprowadzenia ustawy o ochronie wolności słowa w internecie.
Założenia tak zwanej „ustawy o ochronie wolności słowa w internecie” zaprezentował Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jeszcze w grudniu, jednak dotąd pomysł ten pozostawał bez większego echa. Wydarzenia ostatnich dni, gdy m.in. Twitter zbanował Donalda Trumpa i wielu jego zwolenników, sprawiły, że polscy politycy z kręgów rządowych zaczęli z nową energię promować ten pomysł. Ministerstwo Sprawiedliwości przypomniało w serii wpisów na Twitterze o założeniach ustawy, co podchwycili politycy Solidarnej Polski, jak Janusz Kowalski czy Sebastian Kaleta. Ustanowienia takiego prawa zaczęło się też domagać wielu zwolenników Zjednoczonej Prawicy.

Źródło: www.telepolis.pl

Polscy internauci porzucają telewizje na rzecz kanału mobile

09.01.2021 22:09

Wśród polskich internautów jest coraz mniej użytkowników tradycyjnej telewizji, szczególnie w grupie poniżej 54 roku życia, gdzie odsetek telewidzów spadł do poziomu poniżej 70 proc. Jednocześnie rośnie rynek usług mobilnych i konsumpcja treści audiowizualnych za ich pośrednictwem - wynika z nowego badania IAB Polska.

Tagi: OCZ, Polska
Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Za opłacenie abonamentu RTV do 25 stycznia oferują 10 proc. zniżki

09.01.2021 8:08

Za opłacenie abonamentu RTV za 2021 rok z góry do 25 stycznia przysługuje 10 proc. znika - przypomina Poczta Polska. Opłata jest obowiązkowa dla wszystkich użytkowników odbiorników RTV, za wyjątkiem seniorów powyżej 75 r. życia. O zwolnienie mogą ubiegać się m.in. inwalidzi, kombatanci i bezrobotni.

Źródło: www.wnp.pl

Starsze wiadomości »
reklama
Klatka.pl
Kontakt z nami