Klatka.pl
Wiadomości z tagiem Windows  RSS
Telegram zamiast WhatsApp – już 500 mln użytkowników!

12.01.2021 19:56


Telegram zamiast WhatsApp – już 500 mln użytkowników!
Kolejnym wygranym po zapowiedzi zmiany polityki prywatności w WhatsApp jest Telegram. Komunikator przekroczył właśnie pułap 500 milionów aktywnych użytkowników. Gigantyczny wzrost nowych rejestracji nastąpił w ciągu ostatnich trzech dni.
Twórca komunikatora, Pawieł Durow, poinformował dziś o przekroczeniu przez Telegram liczby 500 milionów aktywnych użytkowników z całego świata. Co jednak najciekawsze, aż 25 milionów z nich dołączyło do Telegrama w ciągu ostatnich 72 godzin.  
Skąd przybyli nowi użytkownicy w ciągu tych trzech dób? Najwięcej z Azji – 38%. Na drugim miejscu znalazła się Europa – 27% – na trzecim Ameryka Łacińska (21%), zaś najmniej nowych rejestracji pochodzi z Bliskiego Wchodu – 8%. W tym zestawieniu zabrakło Ameryki Północnej, ale z rankingów popularności w sklepie Google Play wynika, że również i tam Telegram jest chętnie używany, a w najnowszym rankingu znalazł się tuż za Signalem i nad WhatsAppem.


Jak zdradził Durow, już wcześniej zdarzały się nagłe przyrosty zainteresowania Telegramem, ale tak jeszcze w całej 7-letniej historii aplikacji nie było nigdy. W zeszłym roku aplikacja zdobywała już 1,5 mln użytkowników dziennie, jednak ostatnie trzy dni to absolutny rekord. Twórca komunikatora wiąże wzrost popularności swojej aplikacji z rosnącymi obawami użytkowników o prywatne dane. 
Ludzie nie chcą już wymieniać swojej prywatności w zamian za bezpłatne usługi. Nie chcą już być zakładnikami monopoli technologicznych, którym wydaje się, że wszystko im ujdzie na sucho, dokąd ich aplikacje mają krytyczną masę użytkowników

– ocenił Pawieł Durow.
Durow przekonuje, że dzięki tak ogromnej liczbie użytkowników, jaką zdobył jego komunikator, oraz coraz szybszemu rozwojowi aplikacji, Telegram stał się największym schronieniem dla osób poszukujących platformy komunikacyjnej zapewniającej prywatność i bezpieczeństwo. 
 
Twórca komunikatora wyraźnie nawiązuje do malejącej w ostatnim czasie popularności WhatsAppa, który po zapowiedzi nowej polityki dotyczącej prywatności zaczął masowo tracić użytkowników. To spowodowało ogromne zainteresowanie komunikatorem Signal, ale także, jak się okazuje, Telegramem.
Telegram to darmowy komunikator założony w połowie 2013 roku. Można z niego korzystać na urządzeniach mobilnych z Androidem i iOS, a także ma komputerach Windows, Mac i Linux. Jedną z zalet komunikatora jest szyfrowanie rozmów end-to-end między użytkownikami smartfonów, co przyciąga osoby obawiające się o bezpieczeństwo swoich danych.
Atutem Telegrama jest także to, że nie stoi za nim żaden z gigantów technologicznych, komunikator nie ma reklam, nie daje też dostępu do danych użytkowników agencjom rządowym i komercyjnym firmom zarabiającym na przetwarzaniu danych. Jak przekonuje Durow, od momentu uruchomienia Telegram nie ujawnił ani jednego bajta prywatnych danych swoich użytkowników stronom trzecim.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Clipboard History: przydatne rozszerzenie do Chrome, jeśli korzystasz z kopiuj-wklej

12.01.2021 16:20

Od dłuższego czasu poszukuję narzędzia umożliwiającego w prosty sposób dostęp do zapisanej treści oraz kopiowania jej. Aktualnie natrafiłem na Clipboard History, rozszerzenie do Chrome, które dość dobrze sprawdza się jako rozwiązanie. Nie oszukujmy się, tego typu narzędzi jest od groma, ale większość z nich ma bardzo chaotyczny UI. Funkcja jest dostępna także w Windows 10, o czym niedawno&...

Źródło: feedproxy.google.com

Microsoft podsumował 2020 rok w usłudze Xbox Game Pass

12.01.2021 13:48


Microsoft Xbox Game Pass podsumowanie roku 2020
273 nowe gry, w tym 90 tytułów z portfolio EA Games, a także 205 gier dostępnych w chmurze - tak wygląda w skrócie podsumowanie 2020 roku w usłudze Xbox Game Pass, udostępnianej przez firmę Microsoft.
2020 rok stał pod znakiem pandemii COVID-19, ale także - częściowo za jej sprawą - Xbox Game Passa. Gamingowa usługa subskrypcyjna Microsoftu ma pokaźne portfolio, w którym znajdziemy obecnie 395 unikalnych tytułów. Z punktu widzenia najbardziej zagorzałych graczy, którzy nie mogą oderwać się od ulubionych tytułów na konsolę, PC, czy smartfon (za pośrednictwem chmury), w swojej najszerszej wersji usługa oferuje aż 495 pozycji (część z gier dostępna jest na każdą z wymienionych wyżej platform).
 
 
W rozbiciu na poszczególne środowiska, posiadacze konsol znajdą dla siebie aktualnie 348 tytułów, pecetowcy 229, a użytkownicy telefonów z systemem Android 205. Niemniej, wszyscy wiemy, że przy wyborze gier kierujemy się ich rodzajem. Fani strzelanek mogą sięgnąć po 101 gier, miłośnicy przygodówek mogą wybierać spośród 370 tytułów. Z kolei dla amatorów familijnej rozrywki Game Pass oferuje 68 pozycji. To jednak nie wszystko! Wśród gier ID @ Xbox wybierać można z 87 opcji, zaś z katalogu EA Play aż 82 propozycje.

Po pierwsze jakość!


Powyższe statystki mogą robić wrażenie, jednak najważniejsza zawsze pozostaje jakość. Według Wall Street Journnal obiektywne i najbardziej cenione noty gier przyznaje Metacritic.com. Według danych serwisu, aż 37,5% tytułów dostępnych w Game Passie uzyskało ponad 80 punktową ocenę. Natomiast najliczniejszą grupę gier stanowią te oceniane pomiędzy 80 a 89 punktami – to 32.2% całego katalogu usługi. Co warte zauważenia, to fakt, iż aż 21 gier z portfolio Game Passa posiada notę 90 punktową lub większą.
Najwyżej ocenianą grą usługi jest futurystyczny shooter z elemantami RPG: Mass Effect 2, mogący pochwalić się 96 punktami. Na drugiej lokacie względem ratingu uplasowały się Celeste, Gears of War i Halo 3 – każde z wynikiem 94 punktów. W tej kategorii podium zamyka sequel Gears of War oraz trzecia odsłona wspomnianego Mass Effect, oba po 93 punkty.
Xbox Game Pass oceny
Powyżej 70 punktów plasuje się ponad 62% gier, zaś średnia ocena wszystkich dostępnych tytułów to 60,3 punktu. Zaledwie 2,5%, czyli 10 gier, uplasowało się poniżej 59 punktów na Metacritic.
 

Sekundy, minuty, godziny, dni i doby


W pędzącym świecie mamy coraz mniej czasu, a więc także mniej czasu na granie. Natomiast ulubione gry to te, na które poświęciliśmy najwięcej czasu. To te pozycje, przy których jego upływ zdaje się zanikać i nie wiadomo, gdzie uciekła noc. Z drugiej strony wiele zależy od sytuacji. Niektóre gry są fajne, bo można do nich przysiąść i zakończyć za jednym podejściem, a w przyszłości wrócić do nich, by śrubować rezultat.
Zajawkowicze pierwszego podejścia najchętniej sięgną po co-op Dead by Daylight, na który według HowLongToBeat.com można poświęcić nawet 461 godzin. Oznacza to, że należałoby grać w ten tytuł nieprzerwanie przez 19,2 doby. Warto w tym wypadku zaznaczyć, iż mówimy o czasie poświęconym na samą rozgrywkę. Ze względu na jej tryb, ciężko mówić stricte o jej ukończeniu. Podobnie angażujących gier w katalogu Game Passa są jeszcze 4. Średnio na zabawę w każdej z nich gracze poświęcili przeszło 100 godzin, a są to:
  • PlayerUnknown’s Battlegrounds – 160 h (Tryb: Battle Royal),
  • Europa Universalis IV – 119 h,
  • FIFA 15 – 118 h,
  • KINGDOM HEARTS - HD 1.5+2.5 ReMIX – 112 h.

Dla kontrastu gra, które zajmą nam najmniej czasu, to Fractured Minds – gra przygodowa, w której należy pokonywać problemy psychiczne (sic!), a jej przejście to nieco ponad pół godziny. Inną ekspresową propozycją może być jakże aktualna Pandemic: The Board Game. Jak sama nazwa sugeruje, celem graczy jest zwalczenie pandemii. W przeciwieństwie do realiów z jakimi od roku zmaga się cały świat, tę pozycję można ukończyć w 1 godzinę.
Żeby jednak zejść na ziemię należy zaznaczyć, że średni czas dotarcia do finału gier z Game Passa w 2020 roku wynosił 19,5 godziny. Zdecydowanie najwięcej z nich (43.5%) można przejść w mniej niż 10 godzin. Natomiast, drugą najliczniejszą grupę (35,44%) stanowią tytuły do pokonania w czasie do 29 godzin.
Xbox Game Pass czas
 

Plany na najbliższą przyszłość

Co przyniesie 2021 rok? Na horyzoncie znajduje się dołączenie tytułów EA Play w Game Passie na PC. Kolejne gry z dziewięciu studiów deweloperskich Bethesdy/ZeniMaxu będą trafiały do Game Passa w każdym jego wydaniu, a jeszcze w styczniu swoją premierę będzie miało The Medium, przygotowane przez polskie studio Bloober Team. A to zaledwie początek roku.

Xbox Game Pass to usługa subskrypcji gier wideo firmy Microsoft do użytku na konsolach Xbox Series X|S i Xbox One oraz komputerach z systemem Windows 10, a także urządzeniach mobilnych z systemem Android przez xCloud. Do dyspozycji użytkowników są trzy jego warianty: Xbox Game Pass na konsole, Xbox Game Pass na PC oraz Xbox Game Pass Ultimate, obejmujący wszystkie platformy oraz usługę Xbox Live Gold.

 
 
[ANKIETA:1259]

Microsoft prezentuje Surface Pro 7+ dla biznesu, także w wersji LTE Advanced

11.01.2021 18:59


Microsoft prezentuje Surface Pro 7+ dla biznesu także w wersji LTE Advanced
Rodzina Microsoft Surface powiększyła się o ulepszony Surface Pro 7+, stworzony z myślą o klientach komercyjnych i edukacyjnych. Wśród nowości są nowe procesory, pojemniejsza bateria oraz - w wybranych wariantach - łączność LTE Advanced.
Kiedy po raz pierwszy Microsoft wprowadzał Surface Pro, chciał rzucić wyzwanie koncepcji, że ludzie muszą szukać kompromisu między mobilnością i wygodą tabletu, a osiągami i produktywnością tradycyjnego laptopa. W ciągu ostatnich siedmiu lat, linia Surface Pro stała się symbolem wszechstronności i wydajności przenośnego urządzenia, z genialnym ekranem dotykowym, rozbudowanymi możliwości Surface Pen i długiego czasu pracy na baterii. Jak podaje amerykański gigant, jest to zdecydowanie najpopularniejsze urządzenie Surface wśród klientów korporacyjnych i edukacyjnych.
 
 

Nowszy procesor, łączność LTE, wymienna pamięć SSD


Zachowując znany design i konstrukcję Surface Pro, Microsoft zdecydował się wprowadzić na rynek także opcjonalny model Surface Pro 7+ LTE Advanced, który ma pomóc klientom biznesowym utrzymać łączność w domu lub zdalnej lokalizacji nawet wtedy, gdy przepustowość Wi-Fi jest ograniczona. Nowe urządzenia Surface zostały wyposażone także w najnowsze procesory Intel Core 11. generacji (i3, i5 oraz i7 - temu ostatniemu towarzyszy wentylator, pozostałe mają chłodzenie pasywne) o 2,1-krotnie większej wydajności i dłuższej żywotności baterii (do 15 godzin). Dzięki temu Surface Pro 7+ oferuje wszechstronność, której klienci biznesowi potrzebują do pracy w dowolnym miejscu i czasie.
Microsoft Surface Pro 7+
Dzięki portom USB-A i USB-C, Surface Pro 7+ oferuje możliwość dokowania urządzenia do zewnętrznych monitorów i wyświetlaczy oraz podłączenia dodatkowych urządzeń peryferyjnych do pełnej konfiguracji stacji roboczej. Dla usprawnienia jakości obrazu podczas wideokonferencji, przednia i tylna kamera (FullHD 1080p) została zintegrowana z głośnikami Dolby Atmos i dwoma dalekosiężnymi mikrofonami studyjnymi, dzięki czemu codzienne rozmowy będą mogły być jeszcze bardziej naturalne.
Także w odpowiedzi na opinie klientów biznesowych odnośnie przyjaznego środowisku opakowania oraz ograniczeniu rozmiarów na potrzeby łatwiejszej wysyłki Surface Pro do pracowników na home-office, Microsoft poinformował, że Surface Pro 7+ wyznacza nowy poziom dla lekkich urządzeń dostarczanych w bardziej ekologicznych opakowaniach komercyjnych. Opakowanie jest o 23% lżejsze od poprzedniej generacji i jest wykonane w 99% z materiału na bazie włókien naturalnych, z czego 64% to materiał pochodzący z recyklingu.
Ciekawym rozwiązaniem jest też wymienna pamięć SSD, która ma stanowić ułatwienie na wypadek ewentualnej awarii.
Microsoft Surface Pro 7+ SSD
LTE to w sumie dosyć prosty dodatek, ale Microsoft ogranicza go do konfiguracji z Core i5. Model z LTE współpracuje zarówno z tradycyjnymi kartami SIM, jak i eSIM.
Po raz pierwszy Surface Pro 7+ jest dostarczany z funkcjami Windows Enhanced Hardware Security, które działają od razu po wyjęciu z pudełka. Urządzenia Surface mogą być zarządzane i aktualizowane poprzez narzędzia chmurowe od pierwszego uruchomienia i przez cały cykl ich życia, bez konieczności fizycznej ingerencji działu IT. Pomaga to chronić użytkowników przed złośliwymi sterownikami i atakami, które mogą wpływać na cały łańcuch dostaw. Microsoft osiąga to poprzez ścisłą integrację między UEFI (nowoczesny BIOS), oprogramowaniem układowym i systemem operacyjnym Windows. Implementację Microsoft UEFI udostępniona została w modelu open source na platformie GitHub, jako Project Mu.

Surface Pro 7+ - ceny


Cena nowego Surface Pro 7+ for Business Wi-Fi rozpocznie się od 4699 zł, natomiast w konfiguracji LTE Advance od 5949 zł.
 
 

Microsoft pokazał czerwony kontroler do Xboxa. Sprzedaż ruszy w lutym

11.01.2021 16:28


Microsoft Xbox kontroler czerwony
Firma Microsoft zaprezentowała bezprzewodowy kontroler do najnowszych Xboxów w kolorze czerwonym - Pulse Red. Urządzenie trafi do sprzedaży w lutym, a teraz jego czarna i biała wersja jest tańsza o 40 zł.
11 stycznia 2021 roku Microsoft zaprezentował ogniście gorący pad Xbox Wireless Controller – Pulse Red. Sprzęt ten można bezprzewodowo podłączyć do jednej z najnowszych konsol amerykańskiego giganta, Xboxa Series X lub Xboxa Series S, a także do komputerów z systemem Windows 10 i urządzeń mobilnych. Do sprzedaży nowy kontroler trafi 9 lutego tego roku na większości rynków, w tym także w Polsce. Sprzedaż w Chinach ruszy już jutro (12 stycznia). Sugerowana cena detaliczna to 269 zł.
 
 
Pulse Red wyróżnia się żywą czerwoną kolorystyką, tyłem o białej barwie, wnosząc tę samą "uderzającą energię", co zaprezentowany w listopadzie Shock Blue.
Microsoft Xbox kontroler czerwony przód tył

Za czerń i biel zapłacimy mniej


Osoby, którym nie chce się czekać lub wolą bardziej stonowane kolory, mogą do 22 stycznia tego roku kupić ten sam kontroler, ale w kolorze czarnym lub białym, taniej o 40 zł. Oferta jest dostępna u partnerów handlowych firmy Microsoft.
Microsoft Xbox kontroler promocja
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Czy .NET 5 powinien być zintegrowany z Windows?

10.01.2021 22:54

Środowisko uruchomieniowe .NET przeszło na znacznie szybszy tryb wydawniczy po opublikowaniu kodów źródłowych. W wersji piątej osiągnęło ponadto teoretyczną zgodność ze swoim protoplastą – .NET Framework. Nie ulega wątpliwości, że skutecznie przetrwało próbę czasu i mimo technologicznych przeobrażeń, rozwija się dynamicznie. Przy okazji wprowadzenia wieloplatformowości, nowy .NET ma pewną cechę&...

Tagi: Windows, Blik, IKO
Źródło: feedproxy.google.com

Windows 10: nowe sterowniki Intela dostępne do pobrania. Rozwiązały kilka błędów

10.01.2021 11:56

Intel zaktualizował sterowniki graficzne, które od kilku dni mogą już pobierać użytkownicy Windows 10. Nowe oprogramowanie oznaczono numerem 27.20.100.9126 i jest przeznaczone dla niemal wszystkich wersji systemu pozostających w użyciu – począwszy od wersji 1709, oczywiście aż do najnowszych i najpopularniejszych 20H1 i 20H2. Sterowniki przeznaczone są dla szeregu procesorów Intela, od Celeronów&...

Źródło: feedproxy.google.com

Windows 10 i 10 przydatnych skrótów klawiszowych. Warto znać je wszystkie

10.01.2021 10:34

Windows 10 oferuje szereg skrótów klawiszowych, które ułatwiają i przyspieszają pracę z plikami oraz samym systemem. O ile każdy kojarzy zapewne, że kombinacją Ctrl+C oraz Ctrl+V można odpowiednio kopiować i wklejać, z pewnością mało kto zna na pamięć wszystkie inne skróty w systemie, a jest ich naprawdę wiele. Aby usystematyzować wiedzę w tym zakresie, poniżej przedstawiamy zestawienie 10&...

Źródło: feedproxy.google.com

Acer Chromebook Spin 514 - nowy, bardziej wytrzymały i z procesorem AMD na pokładzie

07.01.2021 18:10

Acer Chromebook Spin 514
Acer zaprezentował nowego Chromebooka w swojej ofercie: Acer Chromebook Spin 514. To pierwszy model w portfolio producenta z procesorem AMD Ryzen Mobile najnowszej generacji.
Nowe laptopy Acer Chromebook Spin 514 to przede wszystkim odświeżona specyfikacja. Urządzenia mają być napędzane procesorami AMD Ryzen 3000 C-Series Mobile. Konkretnie dostępne będą warianty z układam AMD Ryzen 5 3500C oraz Ryzen 7 3700C. W najwyższej konfiguracji towarzyszyć im będzie nawet 16 GB RAM oraz dysk o pojemności 256 GB.
Oprócz tego na pokładzie znalazło się miejsce dla wyświetlacza IPS o przekątnej 14" i rozdzielczości Full HD oraz pojemnego akumulatora, który ma zapewnić nawet 10 godzin pracy na jednym ładowaniu.

Acer Chromebook Spin 514
Z zewnątrz Acer Chromebook Spin 514 ma się natomiast wyróżniać smukłą sylwetką i świetnym wykonaniem. Obudowa urządzenia wykonana została z aluminium, wyświetlacz skrywa się pod taflą szkła Gorilla Glass 3, a całość ma spełniać rygorystyczny standardy wytrzymałości amerykańskiej armii <(strong>zgodność z MIL-STD 810H12). No i "Spin" w nazwie to nie tylko dla ozdoby - zawias pozwala na obrót o 360 stopni i korzystanie z Chromebooka w trybie tabletu.
No i całość na tle laptopów z Windowsem ma być bardzo rozsądnie wyceniona. Urządzenie ma trafić do rodzimych  sklepów już w marcu, a jego ceny mają się rozpoczynać od 2399 zł.
Szykuje się więc całkiem fajny sprzęt np. dla studentów... w każdym razie jak już na dobre wrócą do normalnych zajęć.

Źródło: www.telepolis.pl

Lenovo przedstawia zawsze podłączony IdeaPad 5G i Lenovo Tab P11 z dodatkami

07.01.2021 17:46


Lenovo IdeaPad 5G
Lenovo zaprezentowało laptop i tablet, które zawsze będą połączone z internetem. IdeaPad 5G to laptop z miejscem na kartę SIM i modemem 5G i LTE. Lenovo Tab P11 zaś to uniwersalny tablet, do którego powstało mnóstwo akcesoriów.

Lenovo IdeaPad 5G


IdeaPad 5G to 14-calowy laptop, który zapewni mobilność, wygodę pracy i zawsze będzie połączony z internetem. Jeśli zamierzasz pracować w podróży, szukasz alternatywy dla kiepskiego WiFi, albo po prostu chcesz mieć „plan B” – ten laptop się sprawdzi. Do tego Lenovo zapewnia, że jego akumulator zapewni do 20 godzin pracy.
Lenovo IdeaPad 5G – tacka na SIM
Sercem IdeaPada 5G jest SoC , który widzieliśmy już w laptopach  czy . Czipowi towarzyszy układ graficzny Qualcomm Adreno 680 oraz modem 4G/5G , zdolny nawiązać połączenie o prędkości nawet 7 Gb/s, jeśli infrastruktura sieciowa na to pozwoli (będzie też wariant z modemem LTE). Do tego będzie można dołożyć do 8 GB RAM-u LPDDR4X i dysk SSD PCIe i pojemności do 512 GB.
Poza tym znalazł się tu 14-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1080p i jasności 300 nitów. Lenovo chwali się, że jest w stanie wyświetlić 100% gamutu sRGB. Głośniki są skierowane w stronę użytkownika i mają certyfikat Dolby Audio, nie zabrakło też podwójnego mikrofonu na potrzeby telekonferencji. Całość waży 1,2 kg i ma 14,9 mm grubości. Na bokach znalazły się dwa porty USB-C, gniazdo na słuchawki, tacka na SIM, włącznik i gniazdo USB-A. Na IdeaPadzie 5G jest zainstalowany system Windows 10 w wersji dla architektury Arm. Cena i data premiery tego modelu jeszcze nie jest znana.
Lenovo IdeaPad 5G

Lenovo Tab P11


Lenovo Tab P11 powstał jako odpowiedź na niedawny renesans tabletów. Lenovo zapewnia nie tylko wysokiej jakości tablet z 11-calowym ekranem, ale też ciekawe akcesoria, dzięki którym można zrobić na tym sprzęcie znacznie więcej. Dostępna jest okładka z klawiaturą Keyboard Pack, rysik Precision Pen 2 i stacja ładująca, która posłuży także za podstawkę. Tablet ma też własną stopkę podobną do tej, jaką znamy z komputerów Microsoft Surface.

Lenovo Tab P11
Ekran typu LCD ma rozdzielczość 2K i jasność 400 nitów. Nie zabrakło filtrowania niebieskiego światła, certyfikowanego przez instytut TÜV Rheinland. Warto też dodać, że to jeden z nielicznych tabletów na rynku, certyfikowanych do odtwarzania Netflixa w HD. Nie zabrakło głośników Dolby Atmos.
Wewnątrz znalazł się SoC Qualcomm Snapdragon 662, kojarzony raczej ze średnią półką, z 4 lub 6 GB RAM-u, 128 GB na dane, dwuzakresowym Wi-Fi 6 i modemem LTE. Całość ma 7,5 mm grubości i waży 490 gramów. Akumulator o pojemności 7500 mAh ma zapewnić do 15 godzin pracy. Tablet działa pod kontrolą Androida 10.
Lenovo Tab P11 jest dostępny w dwóch odcieniach szarości. Już można go kupić w USA, gdzie kosztuje 229,99 dolarów. Akcesoria można dokupić osobno.

Starsze wiadomości »
reklama
Klatka.pl
Kontakt z nami